Kam na výlet, keď si na Myjavských Kopaniciach? Tu nájdeš inšpirácie a tipy kam na výlet pre región Kopanice, Myjava a blízke okolie.
12x
8x
5x
Pre tých, ktorí nevedia, Myjavské kopanice a celkovo kopaničiarsky región je veľmi populárna chalupárska oblasť na západnom Slovensku, ktorá sa rozprestiera medzi Malými Karpatami a Bielymi Karpatami na Myjavskej pahorkatine. Hlavnými centrami sú mestá Myjava, Stará Turá a Brezová pod Bradlom.
Okrem tradičných chalúp ponúka však aj mnoho miest, kam na výlet. Na pomerne malom kúsku zeme tu nájdeš množstvo hradov, vodných nádrží a rozhľadní a hlavne stovky kilometrov dedinských a lesných ciest, ktoré ťa bezpečne zavedú na tieto krásne miesta.
Výhodou Myjavských kopaníc je, že aj napriek tomu, že to je populárna chalupárska oblasť, väčšina zaujímavých miest stále nie je komerčných a preto tu ani nenájdeš množstvo ľudí a zástupy turistov. Práve naopak, pri návšteve týchto miest budeš mať veľa z nich len pre seba. Sú vhodné ako aj na turistické výlety, tak aj na cykloturistiku, pre rodiny s deťmi, ale aj jednotlivcov. Celkovo sú kopanice prekrásna krajina, ktorá ťa za námahu odmení výhľadmi na okolitú kopcovitú scenériu.
Tradičná kopaničiarska chalupa
Pozrime sa spolu na niekoľko zaujímavých miest kam na výlet na Kopaniciach, Myjave a okolí. Podľa nášho názoru patria Kopanice medzi najkrajšie miesta na Slovensku na rekreačnú turistiku a cyklistiku. V tomto článku však nenájdeš úplný zoznam. Oveľa viac tipov na výlet nájdeš v sekcií Miesta. Ku každému miestu nájdeš aj súvisiaci článok s mapou, cyklotrasami, videom a užitočnými informáciami.
Myjavské kopanice na mape
Ďalšie inšpirácie a tipy na výlet pre región Myjava, Kopanice a okolie nájdeš tu.
Pohľad na hrad Branč
Hrad Branč bol pohraničný hrad strážiaci počas stredoveku cesty cez Malé Karpaty na Moravu. Jeho zrúcaninu je vidno už z veľkej diaľky. Je populárnou destináciou na výlety najmä vďaka svojej dobrej prístupnosti. Hneď pod hradom, v časti Podbranč Podzámok, sa nachádza kompletné turistické vybavenie od parkoviska, cez toalety pre návštevníkov až po občerstvenie v miestnom pohostinstve.
Počas hlavnej turistickej sezóny je hrad prístupný za malý poplatok. Večer alebo mimo sezóny je vstup zadarmo.
Najväčšie čaro má hrad Branč podvečer, počas západu slnka, kedy budeš odmenený nádhernými výhľadmi na okolitú scenériu. Stačí si nájsť miesto s najlepším výhľadom na jednej z lavičiek a užívať si chvíle pohody.
Hrad Branč je pekným miestom, užiť sa tu dajú fantastické výhľady aj pekná príroda. Je to ideálne miesto na poldenný výlet s rodinou, na bicykli, autom, ale aj turistickú túru.
Čachtický hrad
Čachtický hrad sa preslávil vďaka Alžbete Báthoryovej, ktorá sa narodila v roku 1560. Tá sa stala nechválne známa tým, že mučila mladé dievčatá. Týranie a vraždenie dievčat údajne vykonávala nepretržite 25 rokov. Tie týrala horiacimi sviečkami, rozpáleným železom, pichala ihlicami, polievala studenou vodou na mraze.
Legenda hovorí, že sa pravidelne kúpala v dievčenskej krvi, ktorá mala odstrániť stopy začínajúcej sa staroby. Pomocou dvoch starých služobníc a hradného netvora Ficka zmárnila Alžbeta Báthoryčka za niekoľko rokov do tristo dievčat, ktoré postupne bez stopy zmizli a nik sa nedozvedel, čo sa s nimi stalo. Krvavé tajomstvo napokon odhalila náhoda.
Zrúcanina Čachtického hradu je pomerne dobre zachovaná. Nájdeš tu toalety a počas letnej sezóny aj stánky s občerstvením a suvenírmi. Platené parkovisko smerom z Čachtíc je vzdialené približne 600 m od hradu. Zaparkovať sa však dá zadarmo aj pod hradom vo Višňovom a vyšliapať do kopca po turistickom chodníku.
Počas sezóny sa vyberá vstupné a je k dispozícii aj prehliadka hradu so sprievodcom a výkladom. Otváracie hodiny a ceny vstupného a parkovného nájdete na oficiálnej stránke hradu. Občerstviť sa môžeš vo viacerých reštauráciách v Čachticiach alebo v hostinci vo Višňovom.
Čachtický hrad je ideálny tip na výlet na pol dňa s deťmi alebo rodinou autom, na bicykli alebo turistiku. Ponúka krásnu prírodu a podmanivé výhľady na Veľkú Javorinu a na okolité kopanice.
Hrad Dobrá Voda
Zrúcanina stredovekého hradu Dobrá Voda sa nachádza kúsok od obce Dobrá Voda. Je je ukrytý pre zrakmi v pomerne hustom lese a na rozdiel od iných známych hradov ho nie je z diaľky vidno. Názov hradu je odvodený od početných vodných prameňov v jeho okolí a bol postavený na obranné účely.
Hrad je prístupný verejnosti a nevyberá sa tu vstupné. V hradnom areáli sa nachádzajú informačné tabule, kde sa dozvieš viac z jeho histórie. Takisto tu nájdeš aj lavičky na posedenie v príjemnom prírodnom prostredí. Výhodou tohto hradu je, že nie je taký známy ako iné hrady a preto je to cítiť veľmi príjemnú a autentickú atmosféru.
Občerstvenie a toalety je možné nájsť kúsok od hradu, v obci. Nachádza sa tu aj kúpalisko Dobrá Voda. Ponúka bazén prispôsobený pre plavcov i neplavcov, v ktorom je voda ohrievaná slnečnými kolektormi. K prednostiam kúpaliska určite patrí aj rozsiahla trávnatá plocha, ktorá je upravená a určená rovnako na opaľovanie, ako aj na loptové hry.
Športovým nadšencom areál ponúka volejbalové ihrisko, tenisové kurty a stolný tenis. Deti bezpochyby poteší detské ihrisko vybavené hojdačkami, preliezkami a množstvom priestoru na naháňačky a schovávačky. Ideálne miesto kam s deťmi cez letné prázdniny za históriou, ale aj zábavou.
Hrad Dobrá Voda sa oplatí navštíviť najmä pre jeho osobitý charakter a nezameniteľnú prírodnú atmosféru. Ideálne je naplánovať si celodenný výlet s rodinou autom do Dobrej Vody, pripadne na bicykli alebo pešo po turistickom chodníku alebo cez les. V rámci výletu sa oplatí navštíviť aj kaštieľ Planinka a kláštor Katarínka.
Hrad Korlátka
Korlátsky hrad (Korlátko, Korlátka, Cerovský hrad) je jeden z mnohých hradov, ktorý nájdete v Malých Karpatoch. Tento konkrétne sa nachádza pri obci Cerová v časti Rozbehy, na západnej strane Malých Karpát. Je to tá časť obce, ktorú už z diaľky spoznáte podľa vrtúľ turbín veternej elektrárne. Hrad sa rozprestiera nad obcou, na krátkom skalnatom výstupku v nadmorskej výške 455m.
Pred vstupom na hrad, pri bráne, sa nachádza informačná tabuľa, kde si môžete prečítať informácie o histórii Korlátskeho hradu. Nájdete tu aj popis jednotlivých častí hradu s nákresom a pôdorysom hradu. Informácie sú doplnené o niekoľko dobových fotografií hradu Korlátka. Prehliadka teda už nie je len bezprízornou prechádzkou v rozvalinách, ale čo to sa môžete dozvedieť i o účele hradu na týchto miestach. Ďalší informačný panel je v jeho severnej časti.
Severná časť Korlátka ponúka najmä krásne výhľady. Je na to určená vyhliadka, na ktorú vedie provizórny drevený rebrík. Zorný uhoľ z vyhliadky zaberá najmä severnú a západnú svetovú stranu. Veľmi dobre vidno Záhorie a tiež najbližšiu obec Cerová, ktorú tu máte ako na dlani. Z bezpečnostných dôvodov je vyhliadka chránená dreveným zábradlím.
Hrad Korlátka je miesto s krásnym výhľadom na okolitú scenériu a kopaničiarsku/záhorácku pahorkatinu, ktoré určite stojí za návštevu. Poldenný prípadne celodenný výlet cez víkend s deťmi a rodinou na aute alebo bicykli môžeš spojiť aj s návštevou vodnej nádrže Buková, ktorá je v neďalekom okolí.
Ruiny kláštora Katarínka
Kláštor sv. Kataríny (Katarínka) bol založený v roku 1618 na mieste prastarej kaplnky s cintorínom ukrytej hlboko v malokarpatských lesoch, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Rozsiahly kláštorný komplex bol postupne rozširovaný a zveľaďovaný a patril k najvýznamnejším pútnickým miestam. V sedemnástom storočí bol niekoľkokrát poškodený počas povstaní či tureckých vpádov, no vždy bol opravený.
Dnes možno vidieť ešte dobre zachované kostolné ruiny s vežou a zvyšky jedného krídla kláštornej budovy. Kláštor leží mimo hlavných ciest i významných turistických chodníkov, čo na jednej strane pomohlo k jeho zachovaniu v celkom dobrom stave. Na druhej strane kláštor zostal ukrytý pred zrakmi i pozornosťou väčšiny milovníkov histórie a vzácnych pamiatok. Preto tu nenájdete ani možnosti na občerstvenie.
Posledné desaťročia prebieha dobrovoľnícky projekt na obnovenie kláštora. Počas sezóny pri ňom nájdete stanový tábor s dobrovoľníkmi, ktorí pomáhajú s jeho záchranou. Za ten čas sa vytvorila okolo kláštora Katarínka silná komunita nadšencov, ktorá tu poriada rôzne akcie. Viac o histórii kláštora a o projektu na jeho záchranu sa dozviete na jeho oficiálnej stránke.
Kláštor Katarínka vyžaruje magickú atmosféru, ktorú si ideálne vychutnáte v podobe celodenného výletu na bicykli alebo na turistickej túre. Navštíviť sa oplatí aj neďaleký poľovnícky kaštieľ Planinka alebo hrad Dobrá Voda.
Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle
Mohyla Milana Rastislava Štefánika sa nachádza na vrchu Bradlo týčiacom sa v nadmorskej výške 543 medzi mestom Brezová pod Bradlom a obcou Košariská. Milan Rastislav Štefánik bol astronóm, politik, generál francúzskej armády, zakladateľ československého štátu a prvý československý minister vojny.
Päť rokov po jeho tragickej smrti pri leteckej nehode bol položený základný kameň pamätníka navrhnutého známym slovenským architektom Dušanom Jurkovičom. Na vybudovanie pamätníka bola vyhlásená národná zbierka, v ktorej sa vyzbieralo dva milióny korún. Mohylu slávnostne odhalili v roku 1928 za prítomnosti viac ako 30 000 ľudí.
Zaujímavosťou je, že v časoch komunizmu dielo týčiace sa nad myjavskými kopanicami pustlo. Štefánik ako predstaviteľ 1. ČSR nebol správnym príkladom v časoch vtedajšieho režimu. Jeho devastáciu zastavila až rekonštrukcia v rokoch 1988 – 1996. Od roku 1968 je mohyla národnou kultúrnou pamiatkou.
Z mohyly sú krásne výhľady najmä na Brezovú pod Bradlom a Štefánikove rodné Košariská. Pod mohylou sa nachádza parkovisko. Viac informácii sa dozvieš na stránke bradlo.sk.
Mohyla Milana Rastislava Štefánika na vrchu Bradlo je krásne miesto, ktoré ťa odmení famóznymi výhľadmi. Ideálne miesto na poldenný výlet v kopaničiarskom regióne na aute, bicykli alebo po turistickom chodníku.
Vysielač Veľká Javorina
Veľká Javorina je obľúbeným miestom, kde sa už po desaťročia stretávajú Slováci a Česi na svojich turistických alebo cykloturistických výletoch. Tento najvyšší vrch Bielych Karpát sa totiž nachádza na hranici medzi Českom a Slovenskom.
Na vrchole kopca vo výške 969 m n.m. sa týči viac ako 80 m vysoký televízny a rádiový vysielač, ktorý je vidieť takmer z každého kúta Kopaníc. Z vrchu Javoriny je vidno do veľkej diaľky na slovenskú aj českú stranu.
Pod vrcholom sa nachádza aj populárna Holubyho chata, kde si možno vychutnať výdatné občerstvenie prípadne zajednať aj nocľah. Pri chate je aj pomerne veľké parkovisko pre návštevníkov. Nachádza sa tu aj známe lyžiarske stredisko.
Približne 2 km po hrebeni od Holubyho chaty sa nachádza v nadmorskej výške 925 metrov opustený areál vojenského vysielača Jelenec. Tento vysielač slúžil v čase socializmu ako cvičný cieľ pre leteckú armádu. Po rozdelení Československa sa z tohto opusteného vojenského areálu stala neoficiálna turistická rozhľadňa. Do výšky približne 40 metrov sa týči kovová konštrukcia, ktorá si priam pýta pokorenie. Výstup na rozhľadňu Jelenec, ako aj pohyb v jej okolí je však na vlastné nebezpečenstvo.
Po ceste na Javorinu zo Starej Turej, cez Miškech Dedinku a Hrnčiarové sa nachádza minifarma Lubina. Minifarma je vďačnou atrakciou najmä pre tých najmenších a preto stojí za zváženie pri plánovaní kam s deťmi cez víkend.
Javorina je jedno z najkrajších miest v kopaničiarskom regióne. Za námahu ťa odmení dych berúcimi výhľadmi a krásnou prírodou. Je to vhodné miesto kam cez víkend vyraziť na poldenný aj celodenný výlet s rodinou na aute, bicykli ale i v rámci turistickej túry.
Rozhľadňa Klenová a výhľad z jej vrchu
Rozhľadňa pod Klenovou patrí medzi tie menej známe ciele v Malých Karpatoch, ale rozhodne stojí za návštevu. Nachádza sa výške 410 m n. m. medzi Brezovou pod Bradlom, Košariskami a Prašníkom a dostať sa sem môžeš z každej z týchto obcí na bicykli alebo po turistickom chodníku. Priamo k rozhľadni sa nemožno dostať autom napriek tomu, že tam vedie úzka asfaltová cesta.
Výšľap na rozhľadňu však stojí za to. Za námahu budeš odmenený krásnymi výhľadmi na Malé Karpaty z výšky 14 m. Rozhľadňa Klenová je ideálne miesto na výlet, ktorý môžeš spojiť s návštevou Bradla a Mohyly Milana Rastislava Štefánika. Pravé tradičné kopaničiarke občerstvenie a pohostenie nájdeš v Košariskách v reštaurácii Holotéch víška.
Na bicykli alebo elektrobicykli sa Kopanice spoznávajú oveľa ľahšie.
Je tu toho ešte oveľa viac. Tak nestrácaj čas a vyber si miesto na výlet.